29 mar 2006

Czy aby na pewno tylko dla dzieci?

Bajki, mające uczyć dzieci, zawsze miały jakieś morały. Tylko czasem nawet ci, którzy je tworzyli, zapominali jak ważne są niektóre przesłania.

Jest pewna bajka, którą czytałam dawno temu i nie potrafiłam jej zrozumieć. Potem o niej zapomniałam. Długo później wróciła do łask, kiedy miałam szkolne zadanie: zagrać Czerwonego Kapturka i oprócz uroczego, czerwonego od stóp do głów, stroju potrzebowałam jakiejś mowy, która mogłaby zainteresować dzieci z przedszkola i pierwszej klasy SP, bo dla nich własnie była cała ta maskarada.

Padło na bajkę.
Wtedy właśnie doznałam olśnienia w kwestii znaczeniowej.
Można powiedzieć, że znaczenie owo jest raczej błahe.
Na pewno?

***
"O tobie mówi bajka"


Mędrcy starożytni chytrze obmyślili, w jaki sposób można by ludziom mówić prawdę prosto w oczy nie robiąc tego w sposób grubiański.

Pokazywali im dziwne lustro, w którym ukazywły się różnego rodzaju zwierzęta i dziwaczne przedmioty.

Był to widok zarówno ciekawy jak i budujący.
Nazwali to "bajką".
I zależnie od tego, czy zwierzęta zachowywały się głupio, czy też mądrze, ludzie musieli patrząc na nie myśleć przy tym: "To o tobie mówi bajka".
W ten sposób nikt nie mógł się obrazić.

Weźmy więc taki przykład:


Były dwie wysokie góry, a na samym szczycie każdej z nich stał zamek. W dolinie biegł pies obwąchując ziemię, tak jakby szukał myszy lub przepiórek; chciał zaspokoić głód.
Nagle z jednego zamku zatrąbiono obwieszczając, że czas zasiąść do stołu.
Pies pobiegł natychmiast na górę, aby przy tej okazji się najeść, lecz gdy był już w połowie drogi, przestano tu trąbić, a z drugiego zamku rozległ się głos trąbki.

Wtedy pies pomyślał: " Zanim przybiegnę, skończą już jeść, a tam dopiero teraz się zaczyna."

Zbiegł więc na dół i zaczął wspinać się na drugą górę. Wtedy jednak trąbka przestała trąbić, a odezwała się ta pierwsza. Pies znów pobiegł w dół, a potem pod górę i tak biegał tam i z powrotem, aż wreszcie ucichły obie trąbki i zakończono posiłek w obu miejscach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz